Úvodní stránka > Aktuality > 99. výročí vzniku Československé republiky a Vojenská hudba Olomouc v Redutě

99. výročí vzniku Československé republiky a Vojenská hudba Olomouc v Redutě

Dne 27. října se uskutečnil koncert k 99. výročí vzniku Československé republiky. Slavnostní koncert byl proveden za spolupráce s Magistrátem města Olomouc v sále Reduty Moravské filharmonie a bylo vskutku vyprodáno.

S ohledem k významu události zvolilo vedení orchestru, dle ohlasu posluchačů, melodie obzvlášť líbivé. Kromě řady orchestrálních skladeb převážně muzikálových melodií se představilo celkem osm sólistů. Z hostů je nutné jmenovat úžasnou Radkou Fišarovou, jež posluchače mohla klamat snad jen zjevem, že neslyší zpívat samotnou Edith Piaf a studentka klavíru ZUŠ Žerotín, Eliška Tkadlčíková, posluchače přesvědčila, že už v 16- ti letech je možné bravurně zahrát Gerschwinovo „Rapsodhy in Blue“ se zvukem 50- ti členného orchestru vojenských umělců za zády. Na podiu ale rovněž zazářili i mnozí členové naší hudby. Jako jediná zástupkyně žen z orchestru zahrála na lesní roh Kristýna Kočtářová legendární melodii z filmu „Tenkrát na západě“ – „Jednoho dne se vrátím“, trumpetista Michal Damborský připomněl taneční rytmy tanga jeho „Libertangem“ nebo Václav Růžička soprán saxofonem kolébal posluchače „Snem lásky“, který mnozí znají z filmu „Kmotr“. Podzim bývá pochmurný, ale věřím, že jej bez pochyb rozveselil Ježkův Bugatti step v neobvyklém podání čtyř klarinetů, na které hráli: Karel Matyáš, Ivo Zugárek, Jaroslav Jizba a Martin Vaněk. Celým koncertem již tradičně provázel Libor Dlouhý, který zazpíval i několik písní a na závěr společně s kolegou Tomášem Hruškou roztleskali publikum směsí, dnes již zlidovělých, písní od Karla Hašlera „Když jsem mašíroval“.

Při děkování auditoria aplausem ve stoje se tak spokojeností leskly oči oběma dirigentům, a to veliteli Vojenské hudby Olomouc majoru Gustavu Foretovi i jeho zástupci kapitánu Richardu Czuczorovi, pod jejichž taktovkami orchestr celý program nastudoval.


 

Fotogalerie

Nahoru