Úvodní stránka > Aktuality > Přes nepříznivé počasí Vojenská hudba Olomouc slavnostně zahájila 20. ročník Cihelny

Přes nepříznivé počasí Vojenská hudba Olomouc slavnostně zahájila 20. ročník Cihelny

Každý rok koncem srpna se v blízkosti města Králíky koná vzpomínková akce, zaměřená na vojenskou historii a techniku z minulého století. Hlavním bodem programu je několik bojových ukázek v režii vojenskohistorických klubů převážně s tématem druhé světové války, dále pak prezentace AČR, integrovaného záchranného systému, výstavy vojenské historické techniky a mnoho dalších. Hlavním pořadatelem je město Králíky, v jehož okolí se akce koná a provozovatel vojenského muzea - ARMYFORT s.r.o. Akci podporuje Pardubický kraj a AČR.

Akce probíhala ve dvou dnech 18. - 19. 8 a žádný se neobešel bez hudby. Vojenská hudba Olomouc, společně s místními mažoretkami, zahájila slavnostními pochody páteční kulturní program na Velkém náměstí. Přes silné vedro na rozpáleném náměstí přišlo věrných i zvědavých diváků nad očekávání. Zato sobotní ráno se zdálo být, co se týče počasí, skokem do podzimu. Avšak i přes nepříznivé prognózy meteorologů Vojenská hudba Olomouc i letos slavnostně zahájila tentokrát jubilejní 20. ročník Cihelny v těsné blízkosti simulovaného bojiště. Tisíce diváků se zájmem sledovaly šňůru dynamických ukázek přibližujících naši současnou armádu, práci Integrovaného záchranného systému, Vojenských hasičských jednotek, Policie ČR a Vězeňské služby.

Scénáristicky výborně zvládnutá, dobře režírovaná a historickou vojenskou technikou bohatě dotovaná ukázka bojů, zasazená do prostoru střední Moravy v dubnu 1945, připomenula 72 let od konce druhé světové války.

Na 350 dobově uniformovaných účinkujících s historickou výzbrojí a výstrojí, spolu s dokonale zvládnutými pyrotechnickými efekty, předvedlo dech beroucí podívanou.

Ten, kdo díky předpovědi počasí 20. ročník Cihelny vzdal, může jen litovat.

 

Autor článku: Milan Moravec

Zdroj: http://www.akcecihelna.com/index.php

Fotografie: František Petermann

 


 

Fotogalerie

Nahoru